Az almás pite mindig is nagy kedvencem volt. A finom, omlós tészta és a már messziről illatozó fahéjas-almás töltelék kombinációja verhetetlen! És hogy mindezt – a diétámba illeszthetően – bűntudat nélkül ehessem, kikísérleteztem egy szuper egyszerű, csupa egészséges hozzávalóból készült, kizárólag természetes cukrot tartalmazó, sütésmentes almás pite receptet, amely egy 30 fős családi összejövetelen debütált először. Egytől-egyig mindenkinek nagyon ízlett, ezért úgy döntöttem, megosztom a receptet veletek is.
Ez a sütemény egy igazi vitamin- és fehérjebomba. Telis-tele van értékes tápanyagokkal, így nemcsak hogy bűntudat nélkül ehetjük, de még kimondottan jót is teszünk vele a szervezetünknek. Úgyhogy ne habozz, falatozz belőle bátran!
Hozzávalók (40cm x 24cm-es tepsihez)
Tésztához
315 g zabpehelyliszt*
300 g főtt csicseriborsó
375 g kimagozott datolya
375 ml víz
*A zabpehelylisztet házilag is elkészíthetjük turmixgépben. Egyszerűen helyezzük a zabpelyhet turmixgépbe és őröljük lisztté.
Töltelékhez
3 kg alma (héjával együtt)
3 db érett banán
2 ek őrölt lenmag
2 ek útifűmaghéj
3 ek őrölt fahéj
Elkészítés módja
1. Először meghámozzuk és kimagozzuk az almákat, majd lereszeljük egy nagy lyukú reszelővel. 2. A lereszelt almát egy nagy tálban állni hagyjuk, hogy amíg a tésztát elkészítjük, minél több levet engedjen.
2. A tésztához a főtt csicseriborsót, zabpelyhet és datolyát késes aprítóba helyezzük, és addig aprítjuk, amíg a tészta el nem kezd összetapadni. Ekkor hozzáadjuk a vizet, és tovább aprítjuk, amíg a massza egy labdává kezd összeállni. Ha kicsi az aprítógépünk, akkor 3-4 részletben is belehelyezhetjük a hozzávalókat, a végén pedig kézzel gyúrjuk össze.
3. Hagyjuk kb. fél órát pihentetni, ez idő alatt a zabpehely magába szívja a nedvességet, és könnyebb lesz vele dolgozni.
4. A töltelékhez kézzel kinyomkodjuk az alma levét, amennyire csak tudjuk, majd egy nagy tálba tesszük. A levére nem lesz szükségünk, azt nyugodtan megihatjuk.
5. Villával összetördeljük a banánokat, majd hozzákeverjük az almához a fahéjjal, lenmaggal és útifűmaghéjjal együtt.
6. A tészta kétharmadát két sütőpapír között tepsi nagyságúra kinyújtjuk, és belehelyezzük a tepsibe. Nem szükséges sütőpapírt tenni alá, így is könnyedén ki lehet majd szedni (olajat/zsírt/vajat semmiképpen ne használjunk a tepsi kikenéséhez). A maradék tésztát egyenlőre félretesszük.
7. A tölteléket rákanalazzuk a tésztára és egy spatula segítségével elsimítjuk
8. Végül a maradék tésztából henger alakú rácsokat sodorjunk, és átlósan ráhelyezzük a töltelék tetejére.
9.Tálalás előtt legalább fél órán át hagyjuk pihentetni hűtőben. Ez idő alatt a lenmag és az útifűmaghéj megszívja magát a nedvességgel, így könnyedén szeletelhető lesz.
Comments